Jak wykorzystać tunel foliowy do uprawy własnej żywności w domuTunele foliowe to świetny sposób na hodowlę własnego jedzenia w domu. Mogą być wykorzystywane do uprawy warzyw, kwiatów, a nawet ziół. Dzięki tunelom foliowym możesz uzyskać te same zalety tradycyjnego ogrodu z wygodą przestrzeni wewnętrznej. Tunel foliowy wykonany jest z blach aluminiowych, które następnie pokrywane są plastikiem lub polietylenem. Występują w różnych długościach i szerokościach w zależności od tego, ile masz dostępnej przestrzeni i co chcesz uprawiać. Tunele foliowe mogą być używane przez cały rok, ponieważ mają odblaskową powierzchnię, która pomaga zatrzymać ciepło w miesiącach zimowych i chłód w miesiącach letnich. Tunel foliowy 2x3 to konstrukcja wykorzystywana w ogrodnictwie do przedłużenia sezonu wegetacyjnego. Często są wykonane z plastiku, drewna lub metalu i można je znaleźć w wielu kształtach i rozmiarach.

Co to jest tunel foliowy?

Tunel foliowy to w zasadzie szklarnia, która jest wykonana z wytrzymałego plastiku. Są one powszechnie stosowane w rolnictwie komercyjnym, gdzie umieszcza się je nad dużym polem uprawnym, ale są też świetnym sposobem na produkcję warzyw i innych roślin w domu. Zaletą tunelu foliowego jest to, że zapewniają one dużą ochronę przed żywiołami, a także wspierają rośliny przez chłodniejsze miesiące, gdy zmagają się one z uprawą na zewnątrz. Są one często wykorzystywane przez osoby, które mieszkają w obszarach o krótkim lub zimnym sezonie wegetacyjnym. Główną wadą tunelu foliowego jest to, że potrzebujesz dużo miejsca do przechowywania i ustawienia tunelu, ale kiedy już jest na miejscu, możesz utrzymać rośliny rosnące o wiele dłużej niż na zewnątrz. Tunele foliowe chronią również rośliny przed szkodnikami, więc nie musisz stosować żadnych pestycydów.

Jak wykorzystać tunel foliowy do uprawy własnych warzyw

Pierwszą rzeczą, którą musisz zrobić po otrzymaniu nowego tunelu foliowego, jest upewnienie się, że jest on całkowicie czysty, suchy i wolny od wszelkich toksycznych substancji. Niektórzy producenci stosują na plastiku substancje chemiczne, które mogą być szkodliwe dla roślin, dlatego musisz upewnić się, że dokładnie wyczyścisz tunel. Gdy już to zrobisz, możesz przystąpić do montażu tunelu. Upewnij się, że wybrałeś miejsce, w którym będziesz miał łatwy dostęp do swoich roślin. Można umieścić tunel nad patio lub pokładem, lub można umieścić go na ziemi, ale upewnij się, że będzie łatwy dostęp.

Zacznij od upewnienia się, że ziemia jest równa. Można to zrobić za pomocą poziomu, lub można użyć kawałka drewna. Umieść drewno nad ziemią i zaznacz, gdzie dotyka ono ziemi. Następnie wykopać ziemię w oznaczonych miejscach i wypełnić otwory żwirem lub kamieniami. Możesz również użyć cegieł lub cegieł umieszczonych na ich boku. Zapewni to, że ziemia jest równa i że dwie strony tunelu będą siedzieć równo ze sobą. Następnie należy zmontować tunel. Jeden koniec tunelu ma mniejszą szerokość niż drugi, więc upewnij się, że umieścisz mniejszy koniec w kierunku ziemi.

Umieść oba boki tunelu naprzeciwko siebie i sprawdź, czy są równe. Jeśli nie, możesz użyć kilku cegieł lub kawałka drewna, aby podeprzeć boki, aż będą równe ze sobą. Aby połączyć dwie strony tunelu, możesz użyć małego kawałka drewna jako elementu dystansowego. Użyj młotka, aby wbić drewno w plastik, a powstanie mały otwór, przez który można przełożyć śrubę. Po włożeniu śruby, drewno rozszerzy się i chwyci plastik tworząc szczelne połączenie.